
Trapézový plech vyžaduje takřka nulovou údržbu. Stačí voda a saponát
Narozdíl od ostatních typů krytin nevyžaduje trapézový plech náročnou údržbu. I proto patří k nejvyužívanějším povrchovým materiálům mezi lehkými střešními krytinami. Setkat se s ním můžeme jak na průmyslových objektech, tak privátních a obytných stavbách. V následujícím článku vám přiblížíme, jak se o trapézový plech starat, aby se maximalizovala jeho životnost.
Odolnost zajistí ochranná vrstva
Základem kvalitního trapézového plechu je prvotřídní ocelové jádro, které se válcuje za studena a je oboustranně galvanizované ochrannou vrstvou zinku či kombinace zinku a hliníku. Aby se znásobila životnost plechu, je nezbytná kvalitní povrchová úprava. Na povrch krytiny se proto nanáší základní barva a na ní finální vrstva polyesteru nebo plastisolu, které mají vysoce absorpční vlastnosti a chrání materiál před UV zářením, vlivem přírodních živlů, korozí, kondenzací vody, ale i mechanickému poškození. Tato ochrana také zabraňuje nežádanému růstu lišejníků, mechů, plísní a hub, které se tradičně objevují na jiných typech krytin.
Pokud má zajistit dostatečnou odolnost materiálu proti vnějším podmínkám, měla by se ochranná vrstva přizpůsobit lokalitě, v níž stavba stojí. V horských oblastech se zvýšeným výskytem vodních srážek je zapotřebí odlišný druh nátěru než například ve městech, kde na materiál působí nečistoty a toxické látky z výparů automobilů.
Nečistoty lze odstranit teplou vodou
Díky této ochraně stačí stav plechů zkontrolovat jednou ročně. Běžné nečistoty, které se na krytinu dostanou vlivem počasí či okolního prostředí, lze pak snadno odstranit za použití teplé vody a saponátu. To je velký rozdíl oproti páleným taškám, jejichž údržba vyžaduje větší úsilí i speciální technologie. Na tyto krytiny působí negativně zejména zimní měsíce, kdy na nich zanechávají stopy sněhová nadílka a mráz.
Pokud se na plechu objeví nečistoty složitější na odstranění, můžete použít benzínový čisticí prostředek, který by měl být šetrný a neměl by přijít do kontaktu s materiálem na příliš dlouhou dobu, neboť by mohl poškodit ochrannou vrstvu či změnit barevný odstín. Proto je vhodné po očištění plechu benzínem dané místo ihned omýt teplou vodou. Vhodné nejsou ani mycí prostředky obsahující drsné částečky, jako jsou pískové čisticí prášky, které by mohly poškodit povrch. Vyvarovat bychom se měli také použití pomůcek s hrubým povrchem, jako je drátěnka nebo kartáč.