
Jak na zastřešení pergoly z trapézového plechu
Kdo by nemiloval posezení v zahradní pergole. V případě, že pergola není opatřena střechou, jsou ale možnosti jejího využití značně omezené a závislé na počasí. Zastřešení pergoly přitom není nic složitého. Využít lze například trapézový plech nebo některé z průhledných střešních krytin. Pokud si tak chcete výhod zahradní pergoly užívat nejen v létě a nechcete se omezovat počasím, poradíme vám, jak vybrat vhodnou krytinu a jak na zastřešení pergoly.
Při výběru zastřešení pergoly zvažte její vzhled i materiál
Pokud plánujete zastřešení pergoly, musíte si nejprve ujasnit, jaké jsou Vaše požadavky. Střešní krytina na pergolu totiž může mít mnoho podob a to jak v průsvitnosti krytiny, tak v jejím vzhledu. Na trhu tak najdete neprůhledné střešní krytiny, mezi které patří například trapézový plech, ale i různě průhledné varianty. Volnou ruku ale máte i při volbě samotného designu zastřešení pergoly. K dispozici jsou nejrůznější profily střešních krytin i rozličné barevné odstíny.
Neprůhledné střešní krytiny dodají stín i v parném létě
Jednou z možností pro zastřešení pergoly je volba neprůhledné střešní krytiny. Tento druh krytiny zajistí u každé pergoly dokonalé stínění i ochranu před nepříznivým počasím. Využít můžete například klasických tašek nebo šindelí, levnější variantou je pak trapézový plech. Tato střešní krytina na pergolu je výhodná hned z několika důvodů. Trapézový plech je totiž lehký, snadno se montuje a udržuje a navíc je odolný proti povětrnostním vlivům. Vaše pergola tak bez problému snese krupobití i silný vítr.
Také milovníci designu ale trapézový plech při zastřešení pergoly ocení. Tato střešní krytina se totiž vyrábí v celé řadě barevných variant. Na své si tak přijdou zastánci klasického stylu i ti, kteří chtějí při zastřešení pergoly experimentovat. Povrch plechu je navíc odolný proti korozi i ničení barvy.
Průhledné střešní krytiny nabízí mnoho variant
Pokud si chcete při posezení užívat světla a slunečních paprsků, ideální volbou je pro vás průhledná střešní krytina na pergolu. Pro zastřešení pergoly je vhodný například polykarbonát, který se vyznačuje velkou pružností, odolností a navíc je opatřen ochranou proti UV záření. Sehnat navíc můžete polykarbonátové desky dutinkové, trapézové i zcela hladké přesně podle toho, jak si vzhled pergoly představujete. Druhou variantou pro zastřešení pergoly průhlednou krytinou je pak sklolaminátová krytina, která je často dodávána v praktických rolích.
Zastřešení pergoly zvládnete svépomocí
Postup zastřešení pergoly se odvíjí od její velikosti, zvolené střešní krytiny i zátěži, kterou musí střecha pergoly v budoucnu zvládnout. Pro montáž střechy však nebudete potřebovat nic mimořádného. Postačí běžné vrtáky a vrtačka. Průhledné střešní krytiny nikdy nepokládejte na tmavou konstrukci. Nosníky pergoly před pokládkou natřete bílou barvou a nechte ji důkladně zaschnout. Do krytiny poté vyvrtejte otvory a to minimálně 50 mm od okraje a jednotlivé díly přišroubujte k nosným profilům, které jsou kolmo k vlně desky. S pokládkou začněte od spodní hrany střechy a následující vrstvy vždy překládejte přes sebe. Velikost přesahu určuje spád střechy. Čím je spád menší, tím je větší přesah.
Trapézové plechy se poté pokládají obdobným způsobem. K montáži střešní krytiny využijte dostatečně velké šrouby a upevněte jednotlivé díly plechu ke konstrukci pergoly. Jednotlivé trapézové plechy je následně nutné spojit pomocí samovolných šroubů.